Псоріаз - що це, симптоми, причини і лікування псоріазу

Солярій при псоріазі

Природа виникнення псоріазу поки повністю не вивчена, але встановлено, що він незаразен. Тому використання солярію як елемент комплексної терапії безпечно.

Симптоми і ознаки псоріазу

Псоріаз – це системне захворювання, тому областю поразки стає не тільки шкірний покрив, а й хребет, суглоби, імунна та ендокринна системи, нирки.

Починається захворювання ще до перших зовнішніх ознак. Пацієнт скаржиться на загальне погіршення самопочуття, постійну втому і швидку стомлюваність, депресію, небажання вести активний спосіб життя.

Характерною ознакою захворювання вважається висип у вигляді папул. За формою вона кругла з чіткими краями, колір може бути від яскраво-рожевого до червоного з лускатим білим нальотом.

Починається псоріаз в місцях травмування шкірного покриву, але зустрічається і нетипове перебіг захворювання, коли висип розсіюється по тілу хаотично.

Виникнути хвороба може у людей незалежно від статі і віку, а також від місця проживання та кліматичних умов. Папули ростуть кожен день і можуть досягати в діаметрі 80 мм. При відсутності лікування розмір папул стає більше й у результаті вони зливаються у великі плями.

Для псоріазу характерно наявність ознак:

 • висипання червоного кольору, що піднімається над поверхнею шкіри;
 • наявність лущення на плямах сірувато-білого кольору;
 • свербіж на місці пошкодження шкірного покриву;
 • локалізація плям – кінцівки, тіло, волосяна частина голови, стопи і долоні.

Переважна більшість хворих відзначають сезонність захворювання, яке активується восени і навесні. Ця особливість перебігу хвороби допомогла припустити позитивний вплив ультрафіолету на ослаблений організм.

Користь і шкода ультрафіолету при псоріазі

Світлотерапія – це один з ефективних методів лікування псоріазу. Якщо в теплу пору року достатньо сонця, то в осінньо-весняний період організм людини відчуває його недолік. Тому з метою досягнення терапевтичного ефекту рекомендують використовувати солярій. Це спеціальна установка з штучним ультрафіолетовим випромінюванням. Їх типи можуть бути вертикальними або горизонтальними.

Використовувати для лікування можна будь-який варіант, але треба враховувати, що після горизонтального солярію може залишитися світлої внутрішня поверхня стегна. Вертикальний варіант забезпечує більш рівномірний загар, а межа між здоровою і ураженою шкірою стає менш помітною.

Природний загар відрізняється від штучного тим, що в солярії вироблення меланіну відбувається без участі шкідливого ультрафіолету, тобто променів УФ-С, які визнані небезпечними для шкіри і присутні в сонячному світлі. Тому лікувальний ефект виражається в швидкому ослабленні ознак псоріазу. В якості основного способу терапії медики не рекомендують використовувати штучний ультрафіолет, але і не забороняють ходити в солярій при комплексному лікуванні.

Особливості впливу випромінювання солярію на шкірний покрив

У солярії використовуються промені двох типів:

 1. УФ-А промені. Цей вид випромінювання допомагає позбутися не тільки від проявів псоріазу, але і від себореї, акне, нейродерміту.
 1. УФ-промені. Завдяки їм посилюється вироблення вітаміну Д3, а це підвищує стресостійкість організму і знижує ймовірність псоріатичних висипань.

Увага! При псоріазі потрібно ретельно вибирати салон, цікавитися спектральним складом ламп, наявністю рефлектора.

Протипоказання до солярію при псоріазі

Зустрічаються ситуації, коли відвідування солярію призводить до загострення хвороби.

Протипоказаннями до штучного УФ випромінювання вважається:

 1. «Літній» вид хвороби. Для нього типово загострення в жарку пору року і ослаблення симптомів взимку. Тому солярій тільки спровокує розвиток хвороби.
 2. Прийом системних препаратів. При загостренні призначають ряд ліків, при прийомі яких заборонено вплив високих температур на організм пацієнта.
 3. Важкий перебіг хвороби. Перед відвідуванням солярію варто обов’язково проконсультуватися з лікарем. У рідкісних випадках медики дозволяють цю процедуру, але тільки із застосуванням зволожуючих засобів для шкіри, щоб бляшки не могли лопнути. Це дуже болісний процес, що супроводжувався кровотечею.
 4. Перенесені косметичні процедури. Сонце діє згубно на шкіру, яка зазнала очисним процедурам. І ще більш небезпечно для неї відвідування солярію. Навіть у період ремісії при псоріазі медики рекомендують утриматися від подібних процедур, щоб оновлена шкіра зберегла здоровий зовнішній вигляд і не отримала опіки.

Правила відвідування солярію при псоріазі

Дотримуючись рекомендації щодо використання солярію, можна значно поліпшити стан шкірного покриву і уникнути повторного прояви хвороби.

До основних правил відвідування солярію при псоріазі відносять:

 • консультацію лікаря щодо цієї процедури при поточному стані здоров’я;
 • поступове збільшення дози;
 • узгоджена з лікарем тривалість сеансів (максимально допустимий час перебування в солярії має бути 5-6 хвилин);
 • застосування спеціалізованої косметики для захисту.

Оптимальною для безпечної засмаги є комбінація ламп з довжиною хвиль: УФ-В – 311нм і УФ-А – від 300 до 400 нм. Таким характеристикам відповідає установка Daavlin.

Помірне вплив ультрафіолету на організм значно покращує стан імунної системи організму, підвищує захисні сили, нормалізує обмін речовин. Тому, дотримуючись рекомендації лікарів, можна засмагати в солярії без побоювань за здоров’я.